i

SG

2021 En Popüler Sosyal Medya Trendleri

Sosyal platformları yeni özellikler ortaya çıkardıkça ve algoritmalarını değiştirdikçe, sosyal medya kullanım eğilimleri de aynı şekilde bir evrim geçiriyor. Örneğin Instagram Hikayelerini ele alalım. Instagram’ı her gün 500 milyondan fazla aktif kişi kullanıyor ve giderek daha fazla özellikler ile kullanıcılarını kendisine çekmeyi başarıyor. Sosyal medyadaki yeni trendleri ne kadar hızlı benimsediğimizin kanıtı da tam olarak bu aslında.

Bu hızlı değişiklikler, uygulama içerisinde sürekli olarak güncellenen yeni içerik türleri, kullanım alışkanlıkları sosyal medya platformlarının mevcut stratejilerini sürekli olarak gözden geçirmek ve geliştirme yapmak zorunda olduklarının da bir kanıtı oluyor aslında. Geçtiğimiz dönemlerde kısa sürede popüler olup ortadan kaybolan platformların bu yarışta kendilerine uzun süre farklılık yaratamadıkları için gelişen markalar altında küçük kaldıkları için bu pazarda kendilerine yer bulamıyorlar. Sosyal medya yönetimi yapmak gerçekten çok zor bir şey. Günümüzden çok fazla sosyal medya platformu var. Herkesin hedef kitlesi farklı yerlerde, örneğin turizm sektöründe bir kısım Facebook’a önem verirken bir kısımda VK platformuna önem veriyor. İçerik pazalama ve yöneticileri bu platformlarda güncel olarak gelişmeleri takip etmek zorundadırlar. Sürekli olarak gelişen özellikler, detaylar ve trendler sosyal medya yöneticilerinin bir boşvermişlik anına denk geldikleri zaman gerçekten o arada inanılmaz değişiklikler olabiliyor. 2021 yılının Nisan aylarının ortasına doğru gelirken sizler için hazırladığımız 2021’in En Popüler Sosyal Medya Trendlerini arıyorsanız, şanslısınız. Trendlere ayak uydurmanızı ve markanızı yönlendirmenize katkı sağlayacak önemli noktaları bir araya getirdik.

1. Canlı yayınlar popüler olmaya devam edecek!

2020 dünya küresel sağlık krizi, birçok işletmenin tamamen dijitale geçmesine sebeb oldu. İnsanlar artık internet üzerinden görüşmelere başladılar. Fiziksel görüşmelerin yerini artık kısa sürede popüler olan Zoom uygulaması her türlü imkanı sunarak insanlara fiziksel olarak yüz yüze görüşmek yerine evinizde oturduğunuz yerden rahatca canlı olarak görüşmeler imkanı sağladı.

 

Doğal olarak, sosyal medyada canlı akış özelliklerinin kullanımında artık düzenli olarak bir artış var. Facebook, özellikle İtalya gibi COVID-19 etkin noktalarında mesajlaşma ve canlı akışta büyük bir artış gördü. Örneğin, Instagram ve Facebook Live’daki görüntülenme sayısı sadece bir hafta içinde iki katına çıkarak sosyal medyanın insanların aslında işlerini gerçekten nasıl kolaylaştırdığını göstermiş oldu.

2021’in ortalarına doğru gelirken artık tüketicilerin % 40’ı markalardan daha fazla canlı video görmek istiyor.

2. İçerik formatı olarak hikayeler

Yukarıda vurgulandığımız gibi, her gün 500 milyondan fazla kullanıcı aktif olarak Instagram Hikayeleri ile etkileşime giriyor. Dolayısıyla, Instagram Hikayeleri sürekli olarak farklılaşıyor ve yeni özellikler ile kullanıcı deneyimlerine göre özellikler sunuyor.

Markaların, halihazırda aktif olarak yapmıyorlarsa, yayın takvimleri için bir içerik türü olan Hikayeler için daha düzenli bir yaklaşım benimsemeleri ve yaratıcı Hikayeler planlamaları gerekecektir. Daha da önemlisi, Hikayeler olarak videonun kullanımı, fotoğraflardan daha iyi performans gösterdikleri için sayfalarınızdaki etkileşime ciddi anlamda katkı sağlayacaktır.

 

Social Insider araştırmasına göre, Hikayelerdeki görüntülenme oranının normal videolara göre % 5,65 daha yüksek izlenmeye sahip olduğunu doğruladı. Bu oran insanların videoları izlemeye daha fazla zaman harcadıklarını gösteriyor.

 

Markaların % 51’inin Hikayelere verdiği önemi arttırması gereken bu dönemde etkileşimlerini arttırmak adına sürekli olarak yeni ve yaratıcı hikayeler yaratarak markalarını ön plana çıkarmaları gerekiyor.

3. Sanal gerçeklik sosyal medyada daha popüler hale gelecek

COVID-19 vakalarını azaltmak için evlerimizde kalma süreçleri ve sosyal mesafeye duyulan ihtiyaç ortasında, insanlar sanal olarak daha anlamlı etkileşimler arıyorlar. Sanal gerçeklik (VR), onlara bu etkileşimleri sağlayabilecek mevcut teknolojik trendlerden biridir.

2021, platformlar bu teknolojiyi dahil ederek ilerledikçe, sanal gerçekliğin sosyal medyada daha fazla popülerlik kazandığını görecek.

Örneğin Facebook Horizon’u ele alalım. 2021’in başlarından itibaren Facebook, insanların keşfetmesine, başkalarıyla bağlantı kurmasına ve oyun oynamasına olanak tanıyan sanal bir dünyanın beta testini yapmak için Oculus VR platformunu kullanıyor.

 

4. Bir medya trendi olarak artırılmış gerçeklik – AR Teknolojisi

Sanal gerçekliğe benzer şekilde, son olaylar, sosyal alan da dahil olmak üzere artırılmış gerçeklik (AR) deneyimlerinin benimsenmesini hızlandırdı. AR, bir akıllı telefonun ötesinde ek donanım gerektirmediğinden, sanal gerçeklikten daha kolay erişilebilir hale getirir. Yıllardır birden fazla sosyal platformda bulunan dinamik fotoğraf filtreleri gibi deneyimlerden de aşinadır.

Artırılmış gerçeklik deneyimleri, doğası gereği etkileşimlidir ve çoklu katılım için oldukça etkilidir.

Markalar, yeni ürünleri tanıtmak veya hayran etkileşimini teşvik etmek için AR filtreleri oluşturarak en son sosyal medya trendini hızla tüketiyor, gelişen özellikler ile markasına katkı sağlıyor. Artırılmış gerçeklik deneyimleri (AR), hedef kitlenizin ilgisini çekmesini ve eğlendirmesini sağlar ve hatta doğru promosyonla yeni müşteriler çekmenize yardımcı olabilir.

Mükemmel bir örnek, McDonald’s’ın, kullanıcıların McDonald’s logoları ve patates dilimleri yukarıdan düşerken gözlerinizden çıkan ateş ile onları kızartabilmenize olanak tanıyan Spice Zapper filtresini nasıl geliştirdiğidir.

2022’de büyük markaların özellikle gerçek mekanda ürünü deneme kabinine gitmeden gelişen AR, teknolojisi ile deneyerek satın alma işlemlerini artırmada da etkili olabilir.

AR teknolojisini 2021 için sosyal medya pazarlama stratejinize yaratıcı bir şekilde uygulamak, markanızın öne çıkmasına çok büyük yardımcı olacaktır.

5. Sosyal ticaret büyümeye devam edecek

Sosyal medya sektörü, kullanıcı deneyimini geliştirmek için sürekli olarak güncellenirken, hızlı ve kolay alışverişi destekleyen daha fazla özellik ve araçlar ile tanışıyoruz. Örneğin Instagram, platformdan hiç çıkmadan ürünlere etiket eklemenize ve kolay ödeme yapmanızı sağlayan bir özellik geliştirdi. Öte yandan Facebook’ta, insanların doğrudan platform üzerinden göz atabileceği ve satın alabileceği bir mağaza kurabilirsiniz.

ThreadBeast gibi markaların bu tür sosyal medya vitrinlerini kurduğunu şimdiden görebilirsiniz.

 

Bu, pazarlamacıların özellikle satın alma kararlarında sosyal medyanın rolünü göz önünde bulundurarak 2021’de yararlanabilecekleri mükemmel bir araç olabilir. Sosyal medya kullanıcılarının % 54’ünün sosyal medyayı kullanarak ürünleri araştırdığını unutmayın. Ve sosyal medya yönlendirmeleri, kullanıcıların % 71’inin satın alma kararlarını etkileyebilir.

Denkleme sosyal ticareti eklediğinizde, müşteri yolculuğunu basitleştiren ve kısaltan bir şeye sahip oluyorsunuz. Artık izleyicileriniz sosyal medyada beğendikleri bir ürünü gördüklerinde, web sitesine gidip onu aramak zorunda kalmayacaklar.

Aslında, yalnızca bir satın alma düğmesine sahip olmak, satın alma olasılığını artırır ve işlemlerin sosyal medyada ilerlemesine yardımcı olur.

Dolayısıyla, sosyal medyada markalarınızın vitrinleri oluşturmak ve gönderilerinizi alışveriş yapılabilir hale getirmek, 2021 için en iyi sosyal medya trendleri arasındadır. Stratejinizi değişen kitle davranışına uyacak şekilde uyarlamazsanız, potansiyel müşterileri kaybedebilirsiniz.

6. Orijinallik ve şeffaflık her şeyden önemli olacak

Tüketiciler markaların şeffaf ve orjinal olmasını istiyor. İnsanların markanıza güvenmesini istiyorsanız, onlara karşı her zaman şeffaf ve dürüst olmalısınız.

Markanızın müşterileriniz ile aktif olarak etkileşimde olması için sosyal medyadan daha iyi bir yol var mı? 2020 Sprout Sosyal araştırmasına göre, şeffaflık ve kitleyle etkileşim, bir markayı sınıfının en iyisi yapan en önemli iki faktördür.

Marka olarak bir hata yaptıysanız, samimi bir sosyal medya mesajıyla hatayı kabul edin. Herhangi bir sorun veya hayal kırıklığı durumunda müşterilerinizin size özgürce ulaşmasına izin verin. Olumsuz yorumları silmek yerine, onlara açık bir şekilde hitap edin ve sorunlarını ne kadar önemsediğinizi onlara gösterin. Kitleler her zamankinden daha fazla sosyal bilgiye sahiptir, bu nedenle yanlış adımları önleme, silme veya başka bir şekilde halının altına süpürme gibi girişimler ile onlardan kaçarak markanıza fayda değil, aksine markanıza zarar verirsiniz. Bu şekilde insanlar sosyal medya üzerinden kısa sürede markanızı kötüleyebilir.

Trendleri takip etmeye hazır mısınız?

Bugün en son sosyal medya trendlerini tahmin etmek, gelecek için daha güçlü bir varlık oluşturmanıza yardımcı olabilir. Neye dikkat edeceğinizi ve sosyal stratejinizi mevcut sosyal trendlere göre nasıl uyarlayacağınızı bilerek hareket etmenizin markanıza ne kadar katkı sağlayacağını göreceksiniz.

SG Creative Arts, sektörün ilk yıllarından beri aralıksız devam eden serüveninde dijital dünyaya ait tüm işleri bir arada toplar, geliştirir ve yönetir. Dijital dünyanın sürekli geliştiği ve çağa ayak uydurarak her zaman güncel kalan ajansımız, genç ve dinamik ekibimiz ile kreatif, yenilikçi ve üretkenlik konusunda yaptığı işler ile öncü olmaktadır. SG Creative Arts, gerek teknik donanımları, gerekse kreatif ve yenilikçi bakış açısı, dinamik ekibi ile, gelişen teknolojiye her zaman ayak uydururken en yeni modern çalışmalar ve projeler ile öne çıkıyor.